Søg

LED-tastatur: Farverig

Zayzik : LED Keyboard StudioPersonlig tilpasningBekræftet

LED-tastatur: Farverig icon
266.46K Anmeldelser
4,6
Downloads
50.000.000+
Pris
Free
Annoncer

Skærmbilleder

LED-tastatur: Farverig feature graphic
LED-tastatur: Farverig screenshot
LED-tastatur: Farverig screenshot
LED-tastatur: Farverig screenshot
LED-tastatur: Farverig screenshot
LED-tastatur: Farverig screenshot
LED-tastatur: Farverig screenshot
LED-tastatur: Farverig screenshot
LED-tastatur: Farverig screenshot
Annoncer

Analyse af Appwesome

Det første spørgsmål, jeg ville stille mig selv, før jeg skifter mobiltastatur, er ikke, om farverne ser flotte ud, men om jeg faktisk har lyst til at skrive med dem hver dag. Et tastatur er noget, jeg bruger i beskeder, søgninger og små noter, så selv en flot ændring skal fungere i almindelig brug. LED-tastatur: Farverig er en gratis app til personlig tilpasning fra Zayzik : LED Keyboard Studio, og dens idé er enkel: gøre tastaturets udseende til noget, jeg selv kan præge med farver, temaer, skrifttyper og emojis.

Det gør den mest oplagt for dig, der lægger mærke til tastaturets udseende og gerne vil have en mere personlig skærm uden at betale for selve appen. Den har en gennemsnitlig bedømmelse på 4,6 fra omkring 580.000 vurderinger og er installeret over 50 millioner gange. Det fortæller mig, at mange har været nysgerrige på den, men det afgør ikke, om den passer til din måde at skrive på. Det afgørende er, om du foretrækker et synligt, farverigt design frem for det afdæmpede tastatur, du allerede kender.

Hvad du bør overveje, før du vælger et nyt tastatur

Jeg ville begynde med at tænke på, hvor og hvornår jeg skriver mest. Hvis du ofte bruger mobilen om aftenen eller i dæmpet lys, kan et mere markant tastatur gøre skærmen sjovere at se på, men animationer og stærke farver er ikke nødvendigvis behagelige for alle. Hvis du skriver lange beskeder eller arbejder med tekst på telefonen, bør læsbarheden og følelsen af tasterne veje tungere end den første visuelle effekt. Et tema, der ser godt ud i en forhåndsvisning, er ikke automatisk det bedste valg til flere timers brug.

Det er også værd at skelne mellem et tastatur, der primært handler om udseende, og et, du vælger for bestemte skriveværktøjer. Denne app lægger vægt på personlig stil, mens mange almindelige tastaturalternativer først og fremmest vælges, fordi brugeren allerede kender deres layout og funktioner. Jeg ville derfor prøve den i den type beskeder, jeg faktisk skriver, i stedet for kun at vurdere den ud fra farverne. Så opdager man hurtigere, om tasterne er lette at se, om ens tommelfingre rammer rigtigt, og om temaet bliver trættende.

Hvor farverig tilpasning gør en forskel

Jeg må indrømme, at jeg var lidt skeptisk, da jeg først hørte om LED-tastatur: Farverig. Jeg mener, et tastatur, der lyser op i alle regnbuens farver? Det lyder lidt som en gimmick. Men efter at have brugt det i et par dage, må jeg sige, at jeg er blevet positivt overrasket. Installationen var super let, og inden for få minutter havde jeg et tastatur, der fik min skærm til at se ud som en natklub.

Annoncer

Funktionalitet og tilpasning

En af de ting, jeg virkelig elskede ved denne app, er de mange tilpasningsmuligheder. Du kan vælge mellem et væld af farvetemaer og lyseffekter, hvilket gør det nemt at finde en stil, der passer til din personlighed. Jeg fandt også ud af, at tastaturet ikke kun er en fryd for øjnene, men også virkelig funktionelt. Tasterne reagerer hurtigt, og autokorrekturen er overraskende præcis.

Derudover er der en række seje funktioner, som jeg slet ikke forventede. For eksempel kan du justere lysstyrken og hastigheden af lysanimationerne. Hvis du er som mig og har det med at fortryde dine valg, kan du altid skifte tema med et enkelt klik. Det er som at have et nyt tastatur hver dag!

Andre artikler, du kan læse

Alle artikler

Sådan får du mere ud af temaerne i hverdagen

En praktisk måde at vælge på er at tænke i situationer i stedet for at lede efter ét perfekt tema. Jeg ville starte med en rolig stil, der giver tydelig kontrast mellem tasterne og baggrunden, og først derefter prøve mere livlige animationer. Hvis du ofte skriver hurtigt, er det især nyttigt at tjekke, om bogstaverne stadig er nemme at skelne, når effekten bevæger sig. Et mindre iøjnefaldende tema kan være det bedre valg til arbejdsbeskeder, mens et mere spraglet udtryk passer fint, når du bare vil sætte dit eget præg på en samtale.

Et andet lille greb er at ændre én ting ad gangen. Hvis både skrifttype, farver og lysbevægelse skifter på samme tid, kan det være svært at vide, hvad der faktisk gør tastaturet mere behageligt. Jeg ville teste et tema i almindelige beskeder, en søgning og en kort note, før jeg besluttede mig. På den måde bliver appens mange valgmuligheder en hjælp frem for en endeløs række af små beslutninger.

Et realistisk scenarie: fra beskeder til hurtige noter

Forestil dig, at du sidder i bussen og svarer på en besked, mens du senere samme dag skal skrive en adresse eller en huskeliste. Her er det nyttigt, at udseendet kan tilpasses uden at gøre tastaturet til et særskilt projekt hver gang. Jeg ville vælge en tydelig og forholdsvis rolig opsætning som udgangspunkt, så den fungerer både til en hurtig samtale og til tekst, hvor jeg ikke vil blive distraheret. Når jeg har tid, kan jeg prøve en mere markant stil og se, om den stadig er rar at bruge i længere tid.

Annoncer

Det er netop i gentagne små øjeblikke, at et tema enten føles som en personlig detalje eller som noget, jeg hurtigt bliver træt af. Derfor ville jeg ikke bedømme appen efter den første åbning alene. Prøv den i mindst et par af dine normale skrivevaner: en kort besked, en længere tekst og måske en søgning. Hvis farverne gør det sværere at se tasterne i én af de situationer, er det et tegn på, at et andet tema eller et mere enkelt tastatur passer bedre.

Brugervenlighed

Jeg har prøvet mange tastaturapps før, og nogle gange kan de være lidt kluntede at bruge. Men LED-tastatur: Farverig er virkelig let at navigere. Appen har en intuitiv brugergrænseflade, der gør det enkelt at finde rundt. Selv hvis du ikke er den mest tech-savvy person, vil du finde det nemt at installere og tilpasse.

Et skift af tastatur er dog stadig mere mærkbart end at ændre baggrundsbilledet på mobilen, fordi det følger med ind i mange apps. Jeg ville derfor bruge lidt tid på at vænne mig til den nye visuelle stil, før jeg beslutter, om den skal blive mit faste valg. Hvis du skriver med flere sprog eller er meget afhængig af bestemte skrivevaner, så afprøv netop de situationer tidligt. Det er en bedre test end at bladre gennem temaer uden at skrive noget.

Hvornår et mere traditionelt alternativ passer bedre

Hvis du helst vil have et neutralt tastatur, der ikke tiltrækker opmærksomhed, er den farverige tilgang sandsynligvis ikke det rigtige udgangspunkt. Det samme gælder, hvis du ofte skriver i omgivelser, hvor blinkende eller stærke visuelle effekter virker forstyrrende. Her ville jeg vælge et almindeligt tastatur med et enkelt udseende. Det er ikke en kritik af appen; det handler om, at tastaturet fylder så meget i daglig brug, at en stil, man ikke bryder sig om, hurtigt bliver en belastning.

Der er også forskel på at ville tilpasse udseendet og at ville optimere skriveflowet. Hvis din højeste prioritet er velkendte genveje, et bestemt layout eller en skriveoplevelse, du allerede har indarbejdet, kan det være mere fornuftigt at blive ved dit nuværende tastatur. Jeg ville ikke skifte alene, fordi en animation ser flot ud. Vælg denne løsning, når det visuelle faktisk betyder noget for dig, og lad et mere afdæmpet alternativ vinde, hvis ro, genkendelighed eller lange tekstsessioner kommer først.

Annoncer

Performance og batteriforbrug

En bekymring, jeg havde, var, om alle disse farverige lys ville tømme mit batteri på ingen tid. Men til min glæde viste det sig, at appen er ret energieffektiv. Jeg bemærkede ikke nogen væsentlig ændring i batteriforbruget, selv efter at have brugt appen i flere timer. Det føltes godt at vide, at jeg kunne have et fancy tastatur uden at kompromittere min telefons ydeevne.

Skiftet kræver lidt tilvænning

Når du skifter tastatur, er det ikke kun farverne, du skal vurdere. Du skal også vænne dig til den samlede fornemmelse af at skrive med det, og det kan tage lidt tid at afgøre, om det nye udtryk fungerer på tværs af de apps, du bruger. Jeg ville beholde det gamle tastatur som en mulig vej tilbage, mens jeg prøver det nye i almindelige situationer. Hvis du hurtigt savner den gamle opsætning, er det nyttig viden: så er udseendet måske ikke nok til at opveje dine vaner.

Appen er gratis at hente, men der findes køb i appen, som koster fra 20 til 229 kroner, hvis betalingen går gennem Play. Jeg ville derfor begynde med den gratis adgang og først overveje et køb, hvis jeg efter reel brug ved, hvad jeg savner eller gerne vil ændre. Det er især relevant, hvis du let bliver fristet af mange visuelle valg. En god tommelfingerregel er at bruge lidt tid på at finde en opsætning, du faktisk beholder, før du bruger penge på yderligere tilpasning.

Hvem appen passer til – og hvem der bør springe over

Jeg synes, den især giver mening for folk, der bruger mobilen meget til uformelle beskeder og gerne vil have et tastatur, som føles mere personligt end standardudseendet. Den kan også være sjov for dig, der kan lide at ændre små detaljer på telefonen og gerne vil matche tastaturet med din egen stil. Med en aldersmærkning på PEGI 3 er den beregnet til et bredt publikum, men det betyder ikke, at dens farverige udtryk automatisk falder i alles smag.

Jeg ville springe over, hvis du foretrækker et helt roligt skærmbillede, bliver distraheret af bevægelse eller sjældent ændrer på telefonens udseende. Den passer heller ikke nødvendigvis til dig, hvis du kun vil have et tastatur, du aldrig behøver at tænke over. I den situation er det velkendte standardvalg ofte mere praktisk end endnu en app til personlig tilpasning.

Konklusion

Alt i alt har LED-tastatur: Farverig virkelig imponeret mig. Det er ikke kun en visuel opgradering, men også en funktionel en. Hvis du leder efter en måde at gøre din daglige tastaturbrug lidt mere spændende, kunne denne app meget vel være løsningen. Jeg har haft stor glæde af at tilpasse og lege med de forskellige temaer, og det har gjort min daglige kommunikation lidt mere farverig.

Version 16.6.18 kræver Android 6.0 eller nyere, så den er relevant for mange Android-brugere med en understøttet enhed. Appen udkom den 9. januar 2019, og dens brede udbredelse gør den let at få øje på blandt tastaturer med fokus på udseende. For mig er det vigtigste dog stadig den praktiske prøve: kan jeg læse tasterne, skrive bekvemt og holde af temaet efter nyhedens interesse har lagt sig?

Så hvis du er klar til at tage skridtet og tilføje lidt farve til din hverdag, kan du finde LED-tastatur: Farverig i din app-butik. Det er bestemt værd at tjekke ud!

Højdepunkter

  • Brugervenligt interface
  • nemt at navigere.
  • Mange tilpasningsmuligheder til taster.
  • Lavt batteriforbrug trods lysfunktion.
  • Hurtig og intuitiv opsætning.
  • Stabil ydeevne uden forsinkelser.

Begrænsninger

  • Kan være overvældende for nybegyndere.
  • Nogle funktioner kræver køb i appen.
  • Ikke alle farvetemaer er gratis.
  • Begrænset support til ældre enheder.
  • Kan påvirke enhedens varmeudvikling.

Ofte stillede spørgsmål

01

Hvad er LED-tastatur: Farverig, og hvordan fungerer det?

LED-tastatur: Farverig er en app, der tillader brugere at tilpasse deres virtuelle tastatur med forskellige farver og lys-effekter. Appen fungerer ved at erstatte det standardtastatur, der er indbygget i din enhed, med et mere visuelt tiltalende alternativ. Brugerne kan vælge fra et bredt udvalg af temaer for at matche deres personlige stil.

02

Er LED-tastatur: Farverig sikkert at bruge?

Ja, LED-tastatur: Farverig er designet med brugerens sikkerhed i tankerne. Appen kræver dog adgang til tastaturindstillingerne på din enhed, hvilket kan rejse bekymringer. Det er vigtigt at downloade appen fra en betroet kilde og læse brugeranmeldelser for at sikre, at den opfylder dine sikkerhedsstandarder.

03

Hvilke tilpasningsmuligheder tilbyder LED-tastatur: Farverig?

Appen tilbyder en række tilpasningsmuligheder, herunder forskellige farvetemaer, lys-effekter og skrifttyper. Brugerne kan også justere tastaturernes lysstyrke og vælge mellem flere layoutmuligheder. Dette giver mulighed for en unik skriveoplevelse, der kan tilpasses til enhver brugers præferencer.

04

Er LED-tastatur: Farverig kompatibel med alle enheder?

LED-tastatur: Farverig er kompatibel med de fleste Android- og iOS-enheder, men det er altid en god idé at tjekke appens specifikationer i appbutikken. Nogle ældre enheder eller operativsystemer kan have begrænsninger i forhold til de visuelle effekter, som appen tilbyder.

05

Hvordan påvirker LED-tastatur: Farverig enhedens batterilevetid?

Da LED-tastatur: Farverig bruger lys-effekter, kan det have en vis indvirkning på batteriets levetid, især hvis lysstyrken er indstillet til det maksimale. For at minimere batteriforbruget kan brugerne justere lysstyrken eller vælge enklere temaer med færre visuelle effekter.

LED-tastatur: Farverig på andre sprog

Annoncer
LED-tastatur: Farverig icon

LED-tastatur: Farverig

Personlig tilpasning

Dette websted tilbyder uafhængig information om mobilapps udviklet af tredjeparter og ejer, udgiver eller distribuerer ikke de nævnte apps. Alle varemærker og logoer tilhører deres respektive ejere. Udviklerens kontaktoplysninger og privatlivspolitikker, der vises på appsider, tilhører den officielle udvikler og er kun angivet som reference. Kontakt udvikleren på ledkeyboard.feedback@gmail.com, https://ledflashkeyboard.web.app eller https://sites.google.com/view/12apolicy for support eller spørgsmål vedrørende data.

Andre anbefalinger som LED-tastatur: Farverig

Se alle apps